Оцінювання
Критерії, ЗНО
НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ

ПОСТАНОВИ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

від 14.11.2018 № 952 «Про деякі категорії осіб з особливими освітніми потребами»


НАКАЗИ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

від 17.12.2019 №1575 «Про затвердження Змін до Положення про пробне зовнішнє незалежне оцінювання»


від 12.12.2019 №1554 «Про затвердження Змін до Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти»


від 04.12.2019 № 1513 «Про затвердження програми зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання з математики»


від 23.10.2019 № 1332 «Деякі питання проведення в 2019/2020 навчальному році державної підсумкової атестації осіб, які здобувають загальну середню освіту»


від 11.10.2019 № 1285 «Умови прийому на навчання до закладів вищої освіти України у 2020 році»


від 09.07.2019 № 945 «Деякі питання проведення в 2021 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти»


від 09.07.2019 № 947 «Про підготовку до проведення в 2020 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної освіти» 


від 11.05.2019 № 635 «Деякі питання проведення в 2020 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти»

Особам, які використовують рельєфно-крапковий шрифт Брайля

Особи з порушеннями зору мають можливість у 2020 році пройти зовнішнє незалежне оцінювання з використанням завдань, надрукованих рельєфно-крапковим шрифтом Брайля, з української мови і літератури, математики, історії України та біології.

Тестові завдання укладатимуться відповідно до Програм зовнішнього незалежного оцінювання, затверджених наказами Міністерства освіти і науки України від 26 червня 2018 року №696, від 20 грудня 2018 року № 1426. З метою адаптації Програм зовнішнього незалежного оцінювання для осіб, які використовують у процесі навчання рельєфно-крапковий шрифт Брайля, внесено зміни до Програм з української мови і літератури, математики, історії України, біології.

Для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання наведено характеристики сертифікаційних робіт та критерії оцінювання завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю. У характеристиках сертифікаційних робіт з української мови і літературиматематикиісторії Українибіології визначено структуру тесту, час, відведений на його виконання, конкретизовано кількість та типи завдань, уміщених до сертифікаційної роботи, наведено схему нарахування тестових балів. У критеріях оцінювання завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю з української мови, математики зазначено загальні вимоги (рекомендації) до виконання цих завдань.

Для того, щоб учасник тестування був забезпечений тестовим зошитом із завданнями надрукованими шрифтом Брайля, необхідно під час формування реєстраційної картки вказати на необхідність створення особливих умов, зазначити номер і дату виданої закладом охорони здоров’я форми № 086-3/о. Медичний висновок, в якому зазначається необхідність створення особливої умови, треба подати разом з іншими реєстраційними документами.

Уперше учасники тестування виконували завдання сертифікаційних робіт, надрукованих рельєфно-крапковим шрифтом Брайля у 2018 році. Тоді проводилась апробація завдань з української мови і літератури, математики, історії України під час додаткової сесії.

https://nus.org.ua/wp-content/uploads/2020/01/nakaz-UTSOYAO_-180-vid-24.12.2019.pdf

https://nus.org.ua/wp-content/uploads/2020/01/Nakaz-UTSOYAO_-181-vid-24.12.2019.pdf


Особам з інвалідністю

Учасникам зовнішнього незалежного оцінювання з особливими освітніми потребами, у разі потреби, створюватимуться спеціальні умови для проходження зовнішнього незалежного оцінювання. Для створення таких умов учасник має надати відповідний медичний висновок.

Медичний висновок треба подати разом з іншими реєстраційними документами, а під час формування реєстраційної картки вказати на необхідність створення особливих умов, зазначити номер і дату виданої закладом охорони здоров’я форми № 086-3/о.

Щоб отримати висновок, особа має звернутися до закладу охорони здоров’я, а саме до лікаря-спеціаліста відповідно до профілю захворювання. Замість неповнолітньої особи до закладу охорони здоров’я також може звернутися один з її батьків або законних представників.

Лікар-спеціаліст надає рекомендації щодо необхідності створення особливих умов у пунктах проведення зовнішнього незалежного оцінювання з урахуванням особливостей стану здоров’я особи.

Лікувально-консультативна комісія (ЛКК) або медична комісія згідно з рекомендаціями лікаря-спеціаліста:

  • установлює категорію особи з особливими освітніми потребами;
  • визначає особливі умови, які необхідно для неї створити в пунктах проведення зовнішнього незалежного оцінювання відповідно до Переліку особливих умов,  затвердженого спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України (або інші умови, що не зазначені в Переліку, але створення яких хворий потребує для проходження зовнішнього незалежного оцінювання);
  • ухвалює рішення про видачу форми № 086-3/о, де зазначено про необхідність створення особливих умов.

Форма № 086-3/о має бути видана протягом семи днів із дня звернення, але не пізніше завершення строку реєстрації осіб для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні.

Регіональні центри оцінювання якості освіти гарантовано забезпечуватимуть особливі умови, зазначені в Переліку. Створення інших умов залежить від матеріально-технічних можливостей пунктів проведення зовнішнього незалежного оцінювання та особливостей технології тестування і потребуватиме розгляду регламентними комісіями при регіональних центрах оцінювання якості освіти.

Докладніше про умови участі в зовнішньому незалежному оцінюванні та вступних іспитах осіб з особливими потребами – у наказі Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від 29 серпня 2016 року № 1027/900 «Деякі питання участі в зовнішньому незалежному оцінюванні та вступних іспитах осіб, які мають певні захворювання та/або патологічні стани, інвалідність», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2016 року за № 1707/29837-1710/29840.