МКФ-10
Для інклюзивної освіти.

Шум може створювати відчутні середовищні бар’єри для деяких дітей. У цьому випадку учні можуть негативно реагувати на своє середовище, демонструючи «надмірну реакцію» (раптові напади люті чи сліз, безпричинне бігання класом тощо) або «недостатню реакцію» («випадання» з розмови, раптове заплющування очей, відмова брати участь у навчальній діяльності, намагання сховатися в замкненому просторі, сонливість тощо).


У таких випадках фасилітація здійснюється шляхом зниження загального рівня зашумленості приміщення під час уроків, але при цьому необхідно дати дітям чіткі вказівки стосовно того, коли вони знову зможуть поводитися більш гамірно. Наприклад, варто враховувати, що діти, як правило, більше галасують, коли працюють у групах або коли виконують неструктуровані види діяльності. Якщо ви встановите чіткі часові правила й діти знатимуть, на яких уроках або в які дні тижня рівень загального шуму у класі значно підвищується, вони вже будуть готові до цього й матимуть можливість налаштуватися відповідним чином, аби уникнути негативних реакцій на шум.

ГО "Соціальна Синергія" UNICEF Ukraine


Дружба

Дружба - це потужний рушій інклюзивного навчання, який допомагає підвищити здатність долати будь-які соціальні бар’єри.

Учителі можуть сприяти започаткуванню та підтриманню таких стосунків між учнями, шляхом організації навчання в невеликих групах і пошануванням внеску усіх, хто брав участь у груповій роботі.

Наприклад, у серії книг Джоан Роулінг "Гаррі Поттер", за досягнення учнів отримувала бали ціла група, або факультет, що сприяло залученню кожного та дружній співпраці.

Подумайте, хто з учнів у класі є «природними» лідерами і навчить їх залучати інших дітей до спільної з однокласниками діяльності.

Використання добровільних помічників із числа однокласників є загально визнаною в усьому світі практикою успішної освітньої інклюзії, оскільки це дозволяє досягти соціальної рівності в навчальному середовищі дітей із різними інтелектуальними та фізичними здатностями.


Взаємодія з однокласниками

Позитивна взаємодія з однокласниками зміцнює опірність дитини до середовищних бар’єрів і сприяє освітній інклюзії. Негативна взаємодія має зворотній ефект. Буллінг, незалежно від рівня його інтенсивності, створює потужні бар’єри в освітній інклюзії, й ситуація тільки погіршується, якщо вчителі чи інші особи, наділені певною владою, не втручаються.

👥Підтримка з боку родини
Підтримка з боку родини сприяє освітній інклюзії багатьма різними способами.
- Батьки можуть спонукати свою дитину співпрацювати з однокласниками й разом із учителями виробити алгоритм допомоги дитині з виконанням домашніх завдань.
- Брати та сестри також можуть посприяти встановленню в школі позитивної атмосфери, коли дитину з особливими освітніми потребами сприйматимуть належним чином і залучатимуть до загальних ігор і спілкування.
- Вчителі можуть допомогти батькам дитини правильно організувати умови навчання вдома, навчивши їх бачити у дитині її сильні сторони та потенціал.

Висловлення вдячності та визнання ролі родини у навчанні дитини відіграє важливу роль, але має бути щирим і обґрунтованим. Учителям необхідно слідкувати, щоб у їхньому тоні під час розмов із батьками не було жодної ноти співчуття чи зверхньої доброзичливості. Найменші вияви дискримінації з боку освітян створюють значні перешкоди в інклюзивному навчанні й загалом знижують родинну підтримку учнів.


Ми з вами вивчили багато доменів. Тепер час розібратися - якщо ви виявили в учня обмеження по одному або декількох доменах - як з цим працювати?


Саме цьому присвячені наші наступні статті.
Отже, домен 210, або виконання дитиною завдань. Далі розглянемо кожен піддомен детальніше.

🗂 Організаційні вміння є критично важливими для успішного виконання будь-якого завдання (простого та складного чи комплексного).

Для початку допоможіть дитині побачити «всю картину» повністю, включно з часовими вимірами, дотримуватись яких необхідно.

📋 Наприклад, створіть перелік усіх видів діяльності, запланованих на день, і вивісьте його в класі так, аби всі учні могли до нього підійти, якщо виникне така потреба.

📈 Поступово маркуйте ті види діяльності, що їх учні вже виконали, щоб усі діти могли простежити свій прогрес
упродовж дня.

До безумовного успіху завжди приводить дотримання двох простих правил:

усуньте перешкоди для зосередження
встановіть часові межі.

Це слід враховувати під час виконання як простих, так і складних або комплексних завдань. По-перше, привчіть учнів прибирати зі свого столу все зайве перед тим, як братися за виконання будь-якого нового виду діяльності.
Після достатньої кількості повторів вони вже робитимуть це автоматично. По-друге, завжди чітко визначайте часові межі для виконання кожного завдання, «розбиваючи» загальний обсяг часу на певні порції, необхідні для виконання кожного етапу завдання, якщо це потрібно. У деяких ситуаціях, можливо, краще буде дати дітям «очікуваний» час, наприклад: «Ви маєте виконати це завдання за 10-15 хвилин.»

Це надає певну свободу дій і незалежність кожному з учнів, і тим, які мають особливі освітні потреби, і тим, які їх не мають.


1. Сповідуйте в класі й у всій школі культуру інклюзивності. Знаходьте різноманітні шляхи, щоб показати, що у навчанні, відпочинку та всьому іншому всі учні є рівними й однаково важливими.

🕉 Наприклад, у якості ілюстрації до ваших слів або навчального матеріалу можна використовувати приклади людей із інвалідністю чи представників інших культур.
Показуючи учням зображення, обирайте такі, що містять і
представників інших рас або релігій.
Створення культури інклюзивності посилає всім учням потужний імпульс толерантності та терпимості. Також, це закладає підґрунтя для того, щоб учні з інвалідністю самостійно шукали можливостей узяти участь у шкільному житті поза класом.

🏀 Застосовуйте до шкільного життя підхід, який вказує на сильні сторони учнів, а не їхні слабості. Якщо потрібно, проведіть із учнями дискусію стосовно того, що кожен із нас має якісь дуже сильні якості характеру, вміння чи навички, але, водночас, ми всі також маємо, над чим попрацювати, бо кожен є далеким від досконалості. Хоча, пам’ятайте, що наголос завжди має бути на сильних сторонах, а не на обмеженнях або слабкостях.

👨‍🎓 Якщо учень висловлює зацікавлення у тому, щоб
узяти на себе лідерські обов’язки, але поки-що не володіє
необхідними для цього вміннями, краще буде допомогти
йому / їй набути необхідних умінь і навичок, аніж відмовляти від спроб. Наприклад, дитина, котра бажає приєднатися до команди учнів, які працюють у Шкільній раді, але не вміє зв’язно висловлювати свої думки перед групою людей, має зрозуміти, що комунікативні вміння є дуже важливими у груповій роботі, та мусить захотіти розвинути свої навички у цій сфері.

Бути чесними і водночас підтримувати всіх дітей часом буває нелегко, це є своєрідним мистецтвом. Але учні потребують таких учителів, які не брехатимуть їм і завжди в усьому підтримуватимуть. Варто розуміти, що зміст ваших висловлювань, як і зміст вашої невербальної поведінки.


Специфічні фактори навколишнього середовища можуть впливати на залучення дитини до освітнього процесу позитивно чи негативно, залежно від кожної конкретної ситуації.


Те, що слугує полегшуючим фактором для однієї дитини, може перетворитися на бар’єр для іншої.


Продовжуємо розглядати фактори МКФ з позиції розуміння - як саме кожен конкретний фактор може впливати на залучення дитини до процесу навчання в умовах інклюзивної школи.




DSM_-_MKH_-_MKF.pdf -ПРЕЗЕНТАЦІЯ МКФ для інклюзивної освіти.